Vlagyimir Putyin

Mindenki Putyinról beszél

Mindenki Putyinról beszél

PutyinVlagyimir Putyin

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, a jövő évi elnökválasztás jelöltje továbbra is élvezi a többség támogatását az országban. Ezt magyarázta Dmitrij Peszkov az elnök szóvivője vasárnap az előző napi nagyszabású rendszerellenes tüntetésre adott első hivatalos válaszként. Szombaton ugyanis ezrek vonultak az orosz utcákra Putyin ellen. Gorbacsov szerint le kellene mondania.

Politikusként és elnökjelöltként Putyint támogatja a többség – mondta Peszkov az AFP-nek, azt hangoztatva, hogy “ami a tüntetők követeléseit illeti, véleményük meghallgattatott. Tiszteletben tartjuk.” A kormányfő szóvivője úgy fogalmazott, hogy azok az emberek, akik az utcára vonultak, “a társadalom nagyon fontos részét jelentik, de kisebbségben vannak”.

Sokan tüntettek

Szombaton ugyanis tízezrek követelték Moszkva belvárosában a parlamenti választások megismétlését és Vlagyimir Putyin távozását a hatalomból, növelve a nyomást az orosz vezetőre, aki arra készül, hogy visszatérjen az államfői székbe.

tüntetnek az oroszok

Moszkva, 2011. december 24., tüntetnek az oroszok 

A kemény hideg ellenére rekordszámú tüntető gyűlt össze a választási csalások elleni tiltakozás jegyében tartott demonstráción, amely a két héttel ezelőtti megmozduláshoz hasonlóan az ellenzék követeléseit tartalmazó nyilatkozat elfogadásával ért véget. A fehér szalagot viselő elégedetlenkedők a december 4-én tartott parlamenti választás eredményeinek megsemmisítését és előrehozott választások kiírását, a központi választási bizottság vezetőjének, Vlagyimir Csurovnak a menesztését, az összes ellenzéki párt bejegyzését, a pártokról és a választásokról szóló új, demokratikus törvény elfogadását, valamint a politikai elítéltek szabadon bocsátását követelték. A rendőrség becslése szerint mintegy huszonkilenc ezren vettek részt a Szaharov sugárúton rendezett megmozduláson, ellenzéki források szerint azonban 120.000-en mentek el tiltakozni. A rendfenntartók fémkerítések közé szorították a résztvevőket, a levegőben pedig helikopter körözött. Az emberek egy része azt kiabálta, hogy a kormányfő, Vlagyimir Putyin nélküli Oroszországot szeretne. Mások pedig azt skandálták, hogy az ország szabad lesz, a választás pedig bohózat volt. Oroszország más városaiban is tartottak tiltakozó megmozdulásokat, ám jóval kevesebb embert tudtak mozgósítani. Még Szentpéterváron is összesen valamivel több mint két és félezren tüntettek, a többi helyen – például Habarovszk, Krasznojarszk, Tomszk, Novoszibirszk, Gorno-Altajszk, Barnaul, Jekatyerinburg, Cseljabinszk, Majkop, Szamara, Nyizsnyij Novgorod, Brjanszk, Arhangelszk városokban – húsz és kétezer között volt a demonstrálók száma. Rendbontás sehol nem történt.

Az ellenzék úgy véli, hogy tömeges csalások történtek a december 4-én megtartott választásokon, amelyen a kormányzó Egységes Oroszország nyert, de kétharmados többsége elapadt. Az elsősorban az internetes közösségi oldalakon szerveződő tüntetések a legkülönbözőbb irányultságú embereket állították közös platformra: a tisztességes választásokért jelszó alatt nacionalisták, szélsőbaloldaliak, anarchisták, liberálisok, környezetvédők, civil szervezetek, városi fiatalok és ismert politikusok, a kulturális és társadalmi élet jeles figurái is jól megférnek.

Alekszej Kudrin, aki tíz évig vezette a pénzügyminisztériumot, és szeptemberben menesztették a tárca éléről, a moszkvai demonstráción azt hangoztatta, hogy előrehozott választásokat kell tartani az országban, új választási törvényeket kell elfogadni, és bíróság elé állítani a történtek felelőseit. Arról is beszélt, hogy a politikai rendszert, az egész országot nyugodt körülmények között, erőszakmentesen kell megváltoztatni. “Dinamikusan, de nem forradalom útján” – tette hozzá az egykori miniszter.

no Putyin

Putyin távozását követelő tábla látszik a tömegben 

Borisz Nyemcov ismert orosz ellenzéki vezető arról beszélt, nem bízik Putyinban. Arra szólította fel a tüntetőket, hogy a jövő hónapban ismét gyűljenek össze, hogy a téren javasolt változtatásokat törvénybe is foglalják. Azt is mondta, hogy Putyin megbuktatása érdekében az emberek vegyenek részt a jövő márciusban tartandó elnökválasztáson. “Egy tolvaj nem maradhat a Kremlben” – fogalmazott. Az államfő mellett működő emberi jogi tanács is csatlakozott a tiltakozókhoz. A tanácsadó testület, amelynek ajánlásait gyakran figyelmen kívül hagyják Oroszország vezetői, ugyancsak az előrehozott választások kiírása mellett érvelt, tekintettel a csalásokra, s emellett javasolta Csurov leváltását is.

Dmitrij Medvegyev elnök korábban azt ígérte, hogy átalakítják a választási rendszert. Az ellenzék azonban elutasította a békülékeny kezdeményezéseket, mondván, hogy Medvegyev és Vlagyimir Putyin miniszterelnök figyelmen kívül hagyta legfontosabb követelésüket, azaz az új választások megtartását. Putyin 2000 és 2008 között töltötte be az államfői tisztséget, és a jövő márciusi elnökválasztás eredményeként, jelen állás szerint, várhatóan visszatér erre posztra. Ellenzéke alapvetően továbbra is megosztott, nincs olyan személyiség, aki mögött képesek lennének egységesen felsorakozni. Ugyanakkor egyre többen kételkednek abban, hogy Putyin már az első fordulóban győzhet. Putyin népszerűsége jelentősen csökkent azóta, hogy szeptemberben bejelentette azt a tervet, miszerint a márciusi elnökválasztás után helyet cserélnek Medvegyevvel. Sok orosz véli úgy, hogy ez a demokrácia iránti tiszteletlenségről tanúskodik. Miközben sokan továbbra is elismerik Putyint azért, mert helyreállította a rendet a Szovjetunió összeomlását követő káosz után, sokan attól félnek, hogy politikai és gazdasági stagnálást hoz magával újabb államfői megbízatása.

Putyin tervei

Most Putyin az orosz politikai rendszer korszerűsítését helyezte kilátásba. Dmitrij Medvegyev államfő csütörtökön ismertette ennek nagy vonalait. Ezek szerint egyebek mellett enyhítenek a merev választási törvényeken, így a politikai pártok regisztrálásának szabályain, illetve visszaállítják a kormányzóválasztás intézményét azután, hogy 2004 óta a kormányzókat a Kreml nevezte ki.

Megszólalt a „nagy” ember

Gorbacsov

Mihail Gorbacsov

Mihail Gorbacsov szovjet exelnök úgy látja, Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek le kellene mondania az elnöki székért való küzdelemről, mert már túl hosszú ideje van hatalmon. Az egykori Szovjetunió első és egyben egyetlen volt elnöke szombaton az Eho Moszkvi orosz rádióállomásnak nyilatkozott, éppen annak az évfordulónak az előestéjén, amikor húsz évvel ezelőtt – 1991. december 25-én – lemondott az akkora több hónapos agónia után már szétesett szovjet állam vezető posztjáról.

“Tulajdonképpen azt tanácsolnám Vlagyimir Valgyimirovics( Putyin)nak, hogy most távozzon. Három mandátum jött össze neki: kettő államfőként (2000-2008), egy miniszterelnökként – ez három időszak, nos, elég ebből. Mert ezek a klánok körülötte hoznak létre köröket” – mondta Gorbacsov, aki emlékeztetet arra, hogy húsz évvel ezelőtt őt senki sem távolította el posztjáról, ö maga jelentette be lemondását elnöki jogköreiről. A szovjet exelnök szerint ezt kell tennie Putyinnak is. “Én ezt az utat választanám, akkor ezzel meg lehetne védeni azokat a pozitív dolgokat, amit ő eddig tett” – mondta Gorbacsov szombati nyilatkozatában, amelyben támogatásáról biztosította az aznapi több tízezres moszkvai ellenzéki tüntetés szervezőit.

Kapcsolódó cikkek