Új Hospice Ház születik

Új Hospice Ház születik

anya és gyermeke kéz a kézben

A négyszáz négyzetméter alapterületű épületben egyidejűleg négy-öt olyan súlyosan beteg gyermeket tudnak majd fogadni, akik magas szintű ellátás mellett, nyugodt körülmények között minden idejüket családjukkal tölthetik a Pest megyei településen. A több tízmilliós ingatlant egy vállalkozó ajánlotta fel az alapítványnak. Az adományozó, aki nem kívánta felfedni a kilétét, még a berendezés költségeit is vállalta. Gyura Barbara a szervezet elnöke szerint Magyarországon több mint ezerötszáz olyan család van, ahol gyógyíthatatlan betegséggel küzdő gyermeket nevelnek. Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége, a pécsi kongresszus fővédnökének elmondása szerint még a felnőtt Hospice-ról sem sokan hallottak, talán csak azok, akik valóban érintettek. Majd talán most, hogy nagyobb figyelmet kap a gyermekhospice, sok ember megismeri és elgondolkodik, miről is szól, a gyerekeket szeretettel gondozva, ellátva könnyíteni a családok életén, helyzetén.

Gyura Barbara

Gyura Barbara

Az ország első gyermekhospice-háza, a Dóri Ház február végén nyílt meg az alapítvány működtetésében Pécsett, a gyógyíthatatlan betegségben hat éve elhunyt Várdai Dóra emlékére. Ebben az intézményben egyidőben öt súlyosan beteg gyermeket fogadhatnak, akik magas szintű ellátás mellett, nyugodt körülmények között minden idejüket a családjukkal tölthetik. A mintegy ötvenmillió forintból felépített pécsi ház alapkövét 2009 szeptemberében rakták le. A gyermekek ellátásáról harminc tagú személyzet gondoskodik, köztük orvosok, ápolók, lelkészek, pedagógusok és pszichológusok. Évente több száz gyermek hal meg daganatos és krónikus betegségekben. A kórházakon kívül viszont eddig nem volt olyan intézmény, ahol számukra és szüleiknek megfelelő szakmai, emocionális háttérrel tudták volna megteremteni a méltóságteljes búcsú lehetőségét.

A pécsi gyermekhospice-ház havi hét-nyolc millió forintos költségét egyelőre felajánlásokból fedezi a működtető alapítvány. A törökbálinti intézmény költsége várhatóan a havi harminc millió forintot is eléri majd. Az állam egyelőre nem finanszírozza az ellátást, Gyura Barbara reményei szerint azonban ezen a területen pozitív elmozdulás várható, talán már ez év végére.

Kapcsolódó cikkek