Magyarország és Vietnam bővíti együttműködését a nukleáris energia felhasználásában

Magyarország és Vietnam bővíti együttműködését a nukleáris energia felhasználásában

Truong Tan Sang, Áder JánosFotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Magyarország és Vietnam bővíti együttműködését a nukleáris energia békés felhasználásában, a következő években csaknem kétezer vietnami szakembert képeznek ki magyar mérnökök segítségével - jelentette be Áder János köztársasági elnök hétfőn Budapesten, miután megbeszélést folytatott Truong Tan Sang vietnami államfővel.

Ezzel a képzési megállapodással – amely egy tavaly kötött egyezmény kibővítésének tekinthető – Magyarország Vietnamnak azt a törekvését támogatja, hogy 2020-ban üzembe helyezhesse saját atomerőművét. Tavaly már tartottak képzéseket a paksi atomerőműben, illetve a budapesti Műegyetemen dolgozó szakemberek vietnami mérnököknek, és a vietnami fél kezdeményezte, hogy folytatódjanak a képzések, illetve növeljék a résztvevők számát.A Sándor-palotában tartott közös sajtótájékoztatón az államfők méltatták a két ország hagyományosan jó, baráti viszonyát. Mindkét politikus hangsúlyozta annak a több mint négyezer vietnami diáknak a kiemelkedő szerepét, akik az utóbbi évtizedekben magyarországi egyetemeken tanultak, és a politikusok mellett máig követei a magyar-vietnami kapcsolatok fejlesztésének. A magyar államfő felhívta a figyelmet arra, hogy Vietnamban él a legtöbb olyan magyarul beszélő ember, aki nem magyarnak született, nem a magyar az anyanyelve.

Áder János elmondta: Truong Tan Sang magyarországi látogatásának célja a kapcsolatok bővítése és továbbfejlesztése. A két ország között különösen intenzív az együttműködés a gyógyszeriparban, a Richter és az Egis gyógyszergyárak termékei népszerűek és keresettek Vietnamban. A másik hagyományosan fontos együttműködési terület a felsőoktatás, jelenleg is 230 vietnami diák tanul magyarországi felsőoktatási intézményekben, és a magyar kormány nemrég növelte az ösztöndíjasok számát.A két államfő több más egyezmény mellett átfogó vízügyi keretmegállapodást írt alá, amely lehetővé teszi a jövőben az együttműködést például az árvízi védekezésben és a vízminőség megőrzésében. Magyarország és Vietnam azt is tervezi, hogy Hanoiban a Fővárosi Vízművek által megépített víztisztító berendezést helyeznek majd üzembe.Áder János elismerően szólt Vietnam gazdasági teljesítményéről. Kiemelte, hogy az ázsiai ország a válság ellenére is tartósan évi 5-6 százalék körüli GDP-növekedést tud elérni, és tavaly 18 százalékkal növelte kivitelét, mára pedig a világ legnagyobb kávé- és rizsexportőre lett. Kérdésre válaszolva Truong Tan Sang elmondta, hogy Magyarország Vietnam egyik legfontosabb hagyományos barátja Közép-Európában, a magyar fél segíti az ázsiai országot európai kapcsolatainak kiépítésében. Úgy fogalmazott, Magyarország “fontos folyosó” Vietnam számára az Európai Unió országainak megközelítéséhez. A vietnami elnök hozzátette, országa is szeretné segíteni magyar partnerét abban, hogy termékeivel eljusson az ASEAN-országok (Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége) piacaira.Hozzátette, hogy budapesti látogatására elkísérte 70 vietnami vállalat vezetője is, a keddi üzletember-találkozón keresnek majd magyar partnereket, kapcsolatokat. A vietnami államfő hivatalos látogatásra hívta meg Áder Jánost Vietnamba, az utazás időpontját később egyeztetik.