Górcső alatt Magyarország

A héten végrehajtja a magyar államadós-kockázati osztályzat következő felülvizsgálatát a Moody's Investors Service, bár az nem feltétlenül bizonyos, hogy ennek az adósosztályzat vagy az osztályzati kilátás módosulásában megmutatkozó konkrét eredménye lesz.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja az európai uniós előírásoknak megfelelően – a többi hitelminősítőhöz hasonlóan – előre összeállította a szuverén adósbesorolások áttekintésének idei menetrendjét. A Moody’s listáján a magyar szuverén osztályzat következő felülvizsgálata július 4-én, pénteken esedékes.  A pénzügyi válság után életbe léptetett EU-szabályozás alapján – hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik – a hitelminősítők az általuk előre meghatározott időpontban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket európai uniós államadósok esetében. A kialakult gyakorlatnak megfelelően ezt általában péntekenként teszik, vagy hajnalban, az európai piaci nyitások előtt, vagy éjszaka, a londoni és a New York-i piaci zárások után. A Moody’s rendszerint az éjjeli időpontban jelenti be, hogy az aznapra jelzett esedékes felülvizsgálatok milyen eredménnyel jártak.

A kijelölt felülvizsgálati dátum mindazonáltal nem jelenti azt, hogy az adott hitelminősítő a menetrendben meghatározott napon mindenképpen bejelent valamely minősítési lépést az érintett szuverén adós esetében. Az időpont előzetes meghatározása csak a potenciális hitelminősítési döntések dátumát mutatja, de nem kötelezi a hitelminősítőket arra, hogy az adott napon tényleges osztályzat- vagy kilátás-módosítási lépéseket jelentsenek be. 
A Moody’s a pénteki időpont után november 7-én vizsgálja felül újból a magyar adósosztályzatokat.
 
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor’s március végén már végrehajtott egy felülvizsgálatot; akkor stabilra javította a magyar besorolás kilátását az addigi negatívról. Az S&P következő értékelése pedig szeptember 19-én várható. 
A harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings június 6-án végezte el legutóbbi magyar értékelését; a cég megerősítette Magyarország államadós-osztályzatait stabil kilátással. Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor’s tartja érvényben a leggyengébb besorolást: ennél a cégnél a hosszú és rövid lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata “BB/B”. A hosszú futamidejű magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad. A Moody’s hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb, “Ba1”, amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings “BB plusz” hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével.
 
Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása a három cég közül azonban kettőnél már stabil; a Standard & Poor’s március vége, a Fitch 2012 decembere óta stabil kilátást tart érvényben a magyar besorolásokra. A Moody’s magyar adósosztályzatának kilátása továbbra is leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív.
 A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének minapi elemzése szerint a hitelminősítők “még nem ismerték el teljesen” a magyar gazdaság “meglepő” növekedési dinamikáját és külső sebezhetőségének mérséklődését, de valószínű, hogy az idén – legalább az osztályzati kilátások javításával – ezt megteszik.